Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mleczne Laury 2023. Poznaliśmy najlepszych hodowców bydła mlecznego w województwie podlaskim

OPRAC.:
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski nagrodził najlepszych hodowców bydła mlecznego w regionie
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski nagrodził najlepszych hodowców bydła mlecznego w regionie Podlaski Urząd Wojewódzki
To uhonorowanie hodowców bydła mlecznego za wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane na szczeblu regionalnym. We wtorek (9.05) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się gala wręczenia Mlecznych Laurów, organizowana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, przy współpracy z wchodzącym w jej skład Podlaskim Związkiem. Wyróżniono 43 rolników w 13 kategoriach.

Mleczne Laury na Podlasiu rozdane

Mleczne Laury (wcześniej Gala Mleczna) to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka od 2019 roku. Laureatom pogratulował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który objął konkurs patronatem honorowym. W gali wzięła udział również Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski.

Spotkaliśmy się dziś, by docenić trudną pracę rolników. Laury Mleczne to okazja do podsumowania wyników i oceny wartości użytkowej za rok 2022. Dziś chcemy nagrodzić wyróżniających się hodowców bydła z województwa podlaskiego - mówił Adam Kamiński - dyrektor Regionu Oceny Wschód PFHBiPM.

Rok 2022 to czas wytężonej pracy, wystawionej na próbę poprzez wzrost cen produktów i komponentów niezbędnych do produkcji rolnej i zwierzęcej, wysoką inflację, wojną na Ukrainie oraz trudną sytuację gospodarczą i geopolityczną. (...) Dziś możemy z dumą przyznać, że polscy hodowcy zdali ten wymagający egzamin, produkując doskonałej jakości surowiec przy jednoczesnym ciągłym doskonaleniu swoich stad - podkreślał prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik.

W tym roku organizacja postanowiła wyróżnić hodowców w 13 kategoriach. Ocenę bydła ras mlecznych i mięsno-mlecznych (próbny dój, identyfikacja zwierząt, prowadzenie dokumentacji) wykonywał lub nadzorował upoważniony przedstawiciel PFHBiPM.

Ocenie poddano ponad 3 tysiące obór w regionie, w których prowadzony jest chów prawie 150 tys. krów. Największą liczbę stad oceniono w powiecie wysokomazowieckim (973), największą wydajnością cechowały się stada z powiatu zambrowskiego.

Od 2010 roku podlascy rolnicy regularnie podnoszą wydajność krów i zwiększają liczebność stad.

To dzięki Państwa trudnej pracy, na którą mają wpływ też warunki atmosferyczne czy glebowe, ten kierunek rolnictwa osiągnął zdumiewające i podziwiane rezultaty. To jest zasługa Państwa i całych rodzin, które muszą w pewien sposób się poświęcić, by produkcja rolna przynosiła jak najlepsze wyniki - zwrócił się do rolników zgromadzonych w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Laury Mleczne na Podlasiu 2023. Lista nagrodzonych

  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada do 20 sztuk - I miejsce zajął Tomasz Walczuk z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 10 944 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 20 do 50 sztuk - I miejsce zajął Marcin Hapoń z powiatu sokólskiego z wydajnością 13 735 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 50 do 100 sztuk - I miejsce zajął Dawid Burzyński z powiatu sokólskiego z wydajnością 13 434 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 100 do 200 sztuk - I miejsce zajął Kazimierz Czajkowski z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 12 797 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 200 do 300 sztuk - I miejsce zajął Bogusław Ciupiński z powiatu siemiatyckiego z wydajnością 11 850 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – powyżej 300 sztuk - I miejsce zajęli Bogdan i Patryk Zakrzewscy z powiatu białostockiego z wydajnością 11 682 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – powyżej 500 sztuk - I miejsce zajęli Adam i Stanisław Pietruszyńscy z powiatu ełckiego z wydajnością 10 865 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZYM WYNIKU SUCHEJ MASY - I miejsce zajął Piotr Szeligowski z powiatu zambrowskiego z wynikiem 12 792 kg.
  • NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ OBORĘ POD WZGLĘDEM INDEKSU EKONOMICZNEGO W RASIE POSLIEK HOLSZTYŃSKO-FRYZYJSKIEJ ODMIANY HO trafiła do Stanisława Żochowskiego z powiatu białostockiego.
  • NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ OBORĘ POD WZGLĘDEM INDEKSU EKONOMICZNEGO W RASIE POSLIEK HOLSZTYŃSKO-FRYZYJSKIEJ ODMIANY RW trafiła do Tadeusza Olszewskiego.
  • KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ ŻYCIOWĄ - wyróżnienie trafiło do Zdzisława Sokołowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za sztukę, która osiągnęła wydajność 151 858 kg.
  • NAJSTARSZA KROWA W POLSCE - wyróżnienie trafiło do Marzeny Poświatowskiej.
  • STADO Z NAJKRÓTSZYM OKRESEM MIĘDZYWYCIELENIOWYM - wyróżnienie odebrał Grzegorz Kraszewski.

Podlaskie Laury Mleczne. Poznaliśmy najlepszych hodowców bydła mlecznego w województwie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mleczne Laury 2023. Poznaliśmy najlepszych hodowców bydła mlecznego w województwie podlaskim - Podlaskie Nasze Miasto

Wróć na monki.naszemiasto.pl Nasze Miasto