Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024 w Suwałkach na prezydenta
Mamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na prezydenta w Suwałkach podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak głosowali mieszkańcy? Przedstawiamy oficjalne wyniki PKW:
- RENKIEWICZ Czesław - KWW „RAZEM DLA SUWAŁK - CZESŁAW RENKIEWICZ”: 65,68% (11 239 głosów)
- JUSZKIEWICZ Jacek - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 34,32% (5 874 głosów)
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta i na prezydenta.
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na prezydenta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na prezydenta w Suwałkach podane przez Państwową Komisję Wyborczą:
- RENKIEWICZ Czesław - KWW „RAZEM DLA SUWAŁK - CZESŁAW RENKIEWICZ”: 48,35% (10 554 głosów)
- JUSZKIEWICZ Jacek - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 22,95% (5 010 głosów)
- KORNELUK Karol - KWW WSPÓLNE SUWAŁKI: 14,64% (3 196 głosów)
- OSYDA Robert - KWW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY: 10,86% (2 370 głosów)
- CICHUCKI Paweł - KWW KOALICJA DLA SUWAŁK - BOŻENA KAMIŃSKA: 3,2% (698 głosów)
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta z okręgów numer 1, 2, 3, 4 podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 1
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- JUSZKIEWICZ Jacek: pozycja 1 : 15,92% (888 głosów)
- KOWALEWSKI Jarosław Józef: pozycja 2 : 5,4% (301 głosów)
- MUSIAŁOWICZ Anna: pozycja 3 : 1,78% (99 głosów)
- WENDT Jarosław: pozycja 4 : 0,79% (44 głosów)
- TRUCHAN Ewa: pozycja 5 : 1,13% (63 głosów)
- POŹNIAK Grzegorz Zbigniew: pozycja 6 : 1,29% (72 głosów)
- SOCHOŃ Jan Władysław: pozycja 7 : 0,82% (46 głosów)
- IMKO Marta: pozycja 8 : 1,36% (76 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY:
- OSYDA Robert: pozycja 1 : 8,5% (474 głosów)
- STONAWSKI Jakub Maria: pozycja 2 : 0,3% (17 głosów)
- LESIECKA Aleksandra: pozycja 3 : 0,38% (21 głosów)
- JUREWICZ Anna Justyna: pozycja 4 : 0,5% (28 głosów)
- PIEKAREK Natalia: pozycja 5 : 0,25% (14 głosów)
- ŚWIERZBIN Konrad: pozycja 6 : 0,29% (16 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW „RAZEM DLA SUWAŁK - CZESŁAW RENKIEWICZ”:
- KLIMEK Kamil: pozycja 1 : 13,52% (754 głosów)
- KARPIŃSKA Mariola Brygida: pozycja 2 : 4,82% (269 głosów)
- PIAŚCIK Marcin Ernest: pozycja 3 : 3,17% (177 głosów)
- MURAWKO-JANUĆ Maja: pozycja 4 : 2,22% (124 głosów)
- ANDRULEWICZ Alicja: pozycja 5 : 3,82% (213 głosów)
- SZMIDT Aneta Jolanta: pozycja 6 : 1,52% (85 głosów)
- BŁAŻEWICZ Juliusz: pozycja 7 : 2,49% (139 głosów)
- DE-MEZER Zbigniew Roman: pozycja 8 : 12,25% (683 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA DLA SUWAŁK - BOŻENA KAMIŃSKA:
- FELKNER Sylwia: pozycja 1 : 1,51% (84 głosów)
- CICHUCKI Paweł: pozycja 2 : 1,43% (80 głosów)
- KAMIŃSKI Grzegorz: pozycja 3 : 0,59% (33 głosów)
- SZYMAŃSKA Joanna: pozycja 4 : 0,38% (21 głosów)
- RADZEWICZ Janusz Andrzej: pozycja 5 : 0,36% (20 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNE SUWAŁKI:
- OLSZEWSKI Filip: pozycja 1 : 6,17% (344 głosów)
- OSTASZEWSKI Michał Paweł: pozycja 2 : 0,75% (42 głosów)
- KULIK Lidia: pozycja 3 : 2,35% (131 głosów)
- WIERZBICKA Agnieszka Katarzyna: pozycja 4 : 1,49% (83 głosów)
- STRZESZEWSKI Paweł: pozycja 5 : 0,38% (21 głosów)
- KUCZYŃSKI Paweł Daniel: pozycja 6 : 0,22% (12 głosów)
- ŻUKOWSKI Marcin: pozycja 7 : 0,34% (19 głosów)
- WABOŁ Beata: pozycja 8 : 1,51% (84 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 2
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- BEZDZIECKI Bogdan: pozycja 1 : 14,64% (700 głosów)
- ŁUCZAJ Andrzej: pozycja 2 : 5,08% (243 głosów)
- MALESIŃSKI Wojciech: pozycja 3 : 3,24% (155 głosów)
- BEŁDYGA Natalia Ewa: pozycja 4 : 1,51% (72 głosów)
- BORKOWSKI Romuald: pozycja 5 : 1,53% (73 głosów)
- JAROSZ Marta: pozycja 6 : 2,38% (114 głosów)
- KAPŁON Joanna Ewa: pozycja 7 : 1,53% (73 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY:
- GRZĘDZIŃSKI Bartosz: pozycja 1 : 3,39% (162 głosów)
- ZARZECKI Mariusz: pozycja 2 : 1,84% (88 głosów)
- LEŚNIEWSKA Oliwia: pozycja 3 : 0,75% (36 głosów)
- LAWRO-WILCZEWSKA Jadwiga Barbara: pozycja 4 : 0,23% (11 głosów)
- WOLSKI Dariusz: pozycja 5 : 0,61% (29 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW „RAZEM DLA SUWAŁK - CZESŁAW RENKIEWICZ”:
- RENKIEWICZ Czesław: pozycja 1 : 16,71% (799 głosów)
- BREZGIEŁ Monika: pozycja 2 : 2,91% (139 głosów)
- WĘSIERSKA-KWIECIEŃ Alicja: pozycja 3 : 2,68% (128 głosów)
- GORLO Grzegorz: pozycja 4 : 4,04% (193 głosów)
- ZBOROWSKI-WEYCHMAN Marek Lech: pozycja 5 : 4,81% (230 głosów)
- LAURYN Kamil: pozycja 6 : 8,55% (409 głosów)
- JELENIEWICZ Beata: pozycja 7 : 3,45% (165 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA DLA SUWAŁK - BOŻENA KAMIŃSKA:
- KAMIŃSKA Bożena: pozycja 1 : 6,15% (294 głosów)
- KOWALEWSKI Michał: pozycja 2 : 0,56% (27 głosów)
- ŻURYŃSKA Julia: pozycja 3 : 0,04% (2 głosów)
- SZYMAŃSKI Krzysztof Adam: pozycja 4 : 0,04% (2 głosów)
- DŁUGOSZ Charlie: pozycja 5 : 0,06% (3 głosów)
- DEPCZYK Kacper: pozycja 6 : 0,04% (2 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNE SUWAŁKI:
- TRUCHAN Rafał: pozycja 1 : 4,25% (203 głosów)
- ADAMCZEWSKA Marta: pozycja 2 : 2,07% (99 głosów)
- PARUCH Michał Dariusz: pozycja 3 : 1,55% (74 głosów)
- HARASIMOWICZ Jacek Jarosław: pozycja 4 : 1,53% (73 głosów)
- IWASZKO Anna: pozycja 5 : 0,71% (34 głosów)
- KOŁOSZA Elżbieta: pozycja 6 : 0,77% (37 głosów)
- RUSANOWSKI Jakub: pozycja 7 : 2,36% (113 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 3
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- SCHABIEŃSKI Jarosław: pozycja 1 : 12,91% (726 głosów)
- ROSZKOWSKI Jacek: pozycja 2 : 5,23% (294 głosów)
- KACZMAREK Marek: pozycja 3 : 4,05% (228 głosów)
- SZKLARZEWSKA Jolanta Maria: pozycja 4 : 0,84% (47 głosów)
- SZTOLC Jadwiga: pozycja 5 : 0,66% (37 głosów)
- RACIS Jacek Ignacy: pozycja 6 : 1,01% (57 głosów)
- ZAJĄCZKOWSKA Grażyna Elżbieta: pozycja 7 : 0,84% (47 głosów)
- IZBICKI Grzegorz Przemysław: pozycja 8 : 6,17% (347 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY:
- JUREWICZ Kamil: pozycja 1 : 4,52% (254 głosów)
- TOCHOWICZ Zdzisław Władysław: pozycja 2 : 0,07% (4 głosów)
- GRZĘDZIŃSKA Bogumiła: pozycja 3 : 0,46% (26 głosów)
- WILCZEWSKI Konrad Adam: pozycja 4 : 0,37% (21 głosów)
- DZIENISIEWICZ Karolina: pozycja 5 : 0,69% (39 głosów)
- OSYDA Elżbieta: pozycja 6 : 1,23% (69 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW „RAZEM DLA SUWAŁK - CZESŁAW RENKIEWICZ”:
- RYNKOWSKI Roman Waldemar: pozycja 1 : 13,26% (746 głosów)
- KUMISZCZA-MICHNIEWICZ Anna: pozycja 2 : 2,1% (118 głosów)
- STEMPSKA Magdalena Edyta: pozycja 3 : 3% (169 głosów)
- FAŁTYNOWICZ Wojciech: pozycja 4 : 4,69% (264 głosów)
- TUROWSKI Przemysław: pozycja 5 : 5,73% (322 głosów)
- CIMOCHOWSKI Sylwester: pozycja 6 : 4,32% (243 głosów)
- GWIAZDOWSKA Krystyna: pozycja 7 : 2,95% (166 głosów)
- BRONIKOWSKI Marek: pozycja 8 : 0,6% (34 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA DLA SUWAŁK - BOŻENA KAMIŃSKA:
- POJAWA Julia: pozycja 1 : 2,74% (154 głosów)
- GIZIEWICZ Adam: pozycja 2 : 0,21% (12 głosów)
- JAROŚ Marcin: pozycja 3 : 0,5% (28 głosów)
- RADZEWICZ Izabela: pozycja 4 : 0,28% (16 głosów)
- CICHUCKA Halina: pozycja 5 : 0,36% (20 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNE SUWAŁKI:
- KORNELUK Karol: pozycja 1 : 7,34% (413 głosów)
- SZYDŁOWSKI Kamil: pozycja 2 : 1,05% (59 głosów)
- DOROCHOWICZ Magda: pozycja 3 : 0,78% (44 głosów)
- MAKARSKI Piotr: pozycja 4 : 1,01% (57 głosów)
- OŁOWNIUK Alicja: pozycja 5 : 4,89% (275 głosów)
- MALAREWICZ Paweł: pozycja 6 : 1,23% (69 głosów)
- CZYŻ Beata Barbara: pozycja 7 : 0,68% (38 głosów)
- KWATERSKA Wiesława: pozycja 8 : 3,22% (181 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 4
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- CZERWIECKI Tadeusz: pozycja 1 : 9,02% (514 głosów)
- RYDZEWSKI Piotr: pozycja 2 : 6,79% (387 głosów)
- BIELENIK Jacek: pozycja 3 : 2% (114 głosów)
- KALEJTA Grzegorz: pozycja 4 : 2,86% (163 głosów)
- SZUPSZYŃSKA Maria Jolanta: pozycja 5 : 1,74% (99 głosów)
- ŁEBSKA Elżbieta: pozycja 6 : 0,72% (41 głosów)
- KADYSZ Tomasz: pozycja 7 : 3,04% (173 głosów)
- UŁANOWICZ Edyta: pozycja 8 : 2,37% (135 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY:
- BUTKIEWICZ Janusz: pozycja 1 : 4,25% (242 głosów)
- KARAŚ Tomasz: pozycja 2 : 2,26% (129 głosów)
- STACHOWICZ Danuta: pozycja 3 : 0,3% (17 głosów)
- KISIELEWSKA Paulina: pozycja 4 : 0,74% (42 głosów)
- KASPRZYK-WŁODARCZYK Anna: pozycja 5 : 0,35% (20 głosów)
- GRYGO Andrzej: pozycja 6 : 1,76% (100 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW „RAZEM DLA SUWAŁK - CZESŁAW RENKIEWICZ”:
- PRZEŁOMIEC Zdzisław: pozycja 1 : 12,04% (686 głosów)
- RUSZEWSKA Anna: pozycja 2 : 11,44% (652 głosów)
- WAWRUKIEWICZ Wioletta: pozycja 3 : 4,07% (232 głosów)
- GÓRSKI Dariusz: pozycja 4 : 3,04% (173 głosów)
- JĘDZUL Joanna: pozycja 5 : 0,95% (54 głosów)
- ŚWIERZBIN Karol Marcin: pozycja 6 : 2,3% (131 głosów)
- SŁOMIŃSKI Mariusz: pozycja 7 : 2,23% (127 głosów)
- GAJEWSKA Mieczysława Halina: pozycja 8 : 2,62% (149 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA DLA SUWAŁK - BOŻENA KAMIŃSKA:
- RADZEWICZ-GALIŃSKA Dorota: pozycja 1 : 1,72% (98 głosów)
- NOWICKI Rafał Krzysztof: pozycja 2 : 0,47% (27 głosów)
- SZYŁEJKO Igor: pozycja 3 : 0,37% (21 głosów)
- KIMSZAL Mariusz: pozycja 4 : 0,44% (25 głosów)
- KOWALEWSKA Dominika: pozycja 5 : 0,35% (20 głosów)
- SZCZECINA Ewa Laura: pozycja 6 : 0,23% (13 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNE SUWAŁKI:
- OŁOWNIUK Adam: pozycja 1 : 6,21% (354 głosów)
- KASZKIEL Andrzej: pozycja 2 : 4,16% (237 głosów)
- ZIELIŃSKA-JOHN Magdalena Natalia: pozycja 3 : 0,93% (53 głosów)
- SAMULEWICZ Tomasz: pozycja 4 : 0,74% (42 głosów)
- BAGIŃSKA Agata: pozycja 5 : 0,86% (49 głosów)
- SZESZKO Sławomir Jan: pozycja 6 : 3,83% (218 głosów)
- IWASZKO Anna: pozycja 7 : 0,93% (53 głosów)
- AUGUSTYNOWICZ Sebastian: pozycja 8 : 1,88% (107 głosów)
Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.
Może Cię zainteresować
Jak przebiega II tura wyborów samorządowych
W drugiej turze wyborów samorządowych wybiera się spośród dwóch kandydatów na prezydenta, wójta lub burmistrza, którzy w pierwszej turze uzyskali największą liczbę głosów.
Możliwe jest, że więcej niż dwóch kandydatów zdobędzie liczbę głosów uprawniającą do kandydowania w drugiej turze. Wtedy o dopuszczeniu kandydata do wyborów w II turze rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z nich otrzymał większe poparcie. Natomiast jeśli liczba tych obwodów byłaby równa, to o ostatecznej decyzji rozstrzyga losowanie, które przeprowadza gminna komisja wyborcza.
Zwycięzcą 2 tury wyborów zostaje ten kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Tu też może zdarzyć się tak, że kandydaci zbiorą tę samą ilość głosów. W tym wypadku wygrywa ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż jego kontrkandydat.
Może Cię zainteresować
Prezydent, wójt i burmistrz – jakie mają zadania?
Wójt, burmistrz i prezydent pełnią rolę jednoosobowego organu wykonawczego gminy i mają określone zadania, a są to między innymi:
- opracowywanie programów rozwoju,
- przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
- gospodarowanie mieniem komunalnym,
- określanie sposobu wykonywania uchwał,
- wykonywanie budżetu.
Ponadto są reprezentantami gminy i odpowiadają za kierowanie jej bieżącymi sprawami.
Może Cię zainteresować
Jak długo trwa kadencja prezydenta, wójta i burmistrza?
Według obowiązującego prawa kadencja prezydenta, burmistrza i wójta może trwać 5 lat. Dodatkowo w 2018 roku ustanowiono zasadę dwukadencyjności, która umożliwia prezydentowi, burmistrzowi i wójtowi ubieganie się o reelekcję tylko raz. Kadencja w latach 2018-2023 jest pierwszą, którą obowiązują te przepisy.
Może Cię zainteresować
Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?